Paříž v noci 2

Úspěšné geotermální projekty - Paříž, Mnichov, Larderello

[9.7.2024] Od nepaměti lidé využívali geotermální energii v lázeňství, k vytápění domů a v léčitelství. Přesto zůstává popelkou mezi obnovitelnými zdroji.

Proč tomu tak je? Jedním z důvodů je nejspíš malá informovanost a nedůvěra veřejnosti. Podzemí je neprobádané teritorium, které vzbuzuje mnohé obavy. Ale tak jako si lidé podmanili elektřinu, dokáží využít i zemské teplo. Díky pokročilým technologiím a znalostem máme tento obrovský zdroj na dosah ruky. Pojďme si teď na několika příkladech ze zahraničí ukázat, že geotermální energii lze bezpečně a dlouhodobě využívat ku prospěchu všech. 

 

Naši cestu začneme v hlavním městě Francie. Paříž se rozkládá nad dvěma hlubokými zvodnělými vrstvami o teplotě 60 - 80°C, které jsou ideálním zdrojem geotermální energie. Ta se v Paříži začala využívat roku 1969 a nyní slouží k vytápění více než 250 000 domácností. Díky dlouhodobé úspěšné aplikaci zde není problém přesvědčit veřejnost, že toto je ta správná cesta k udržitelné energetice.

 

Dalším příkladem je Mnichov, který naplňuje ambiciózní plán být prvním velkým německým městem, které do roku 2040 plně přejde na vytápění geotermální energií. Během deseti let zde bylo spuštěno více než sedm geotermálních projektů. Jižní část Bavorska je díky vysoké teplotě termální vody a propustnosti horniny pro použití geotermální energie velmi vhodná. Více než polovina německých geotermálních elektráren se nachází právě v Bavorsku. 

 

Z Německa se přesuňme do italského Toskánska, kde ve městě Larderello funguje nejstarší geotermální elektrárna na světě. První geotermální generátor, využívající sílu sopečných pramenů, zde byl sestaven už v roce 1904. Produkoval 10 kW, což byla energie potřebná k napájení pěti tehdejších žárovek. Od těchto skromných začátků se zde vývoj posunul k první geotermální elektrárně (1913) s výkonem 2750 kW, která napájela železnici i přilehlé obce Larderello a Volterra. V současnosti je v oblasti 34 geotermálních elektráren s celkovou kapacitou 800 MW, což staví Itálii na jedno z předních míst ve využití geotermální energie na světě.

 

Jak je vidět, geotermální energie není nic nedosažitelného. Skýtá velké možnosti a její cena i rizikovost se snižuje ruku v ruce s technologickým pokrokem. Ten samozřejmě není zadarmo a občas vede i do slepých uliček, které nás spolu s Járou Cimrmanem učí, že “tudy ne, přátelé”. O těchto slepých uličkách a rizicích se více dozvíte v článku zde: [https://rin-gen.cz/cz/aktualne/svycarsko-rozpolceny-vztah-geotermalni-energie].

 

Zdroje:

https://www.push-it-thermalstorage.eu/wp-content/uploads/2024/03/Webinar_Understanding_the_social_aspects_of_geothermalenergy_PC.pdf

https://www.power-technology.com/features/oldest-geothermal-plant-larderello/?cf-view

https://www.thinkgeoenergy.com/geothermal-greater-paris-area-making-better-and-better-use-of-enormous-potential/

https://mzv.gov.cz/munich/cz/obchod_a_ekonomika/vyuziti_obnovitelnych_zdroju_bavorsko.html

Operační program Výzkum, vývoj a inovace
Projekt SYNERGYS - systémy pro energetickou synergii byl podpořen z Operačního programu Spravedlivá transformace 2021 - 2027 pod reg. číslem CZ.10.02.01/00/22_002/0000172 v rámci výzvy 10_22_002 Ministerstva životního prostředí.