Systém 3 - Mělké zelené teplo
Solární tepelná energie vyrobená fototermálními a fotovoltaickými panely od jara do podzimu bude akumulována v podzemním vysokoteplotním zásobníku prostřednictvím horké vody. Řada vrtů v hloubce asi 400 m postupně zvýší teplotu horniny až na 70 °C a bude tvořit nejvýkonnější podzemní tepelný zásobník. Zde uložené teplo bude nejprve předáno do nízkoteplotní tepelné sítě. To bude napodobovat provoz moderní sítě dálkového vytápění zásobující energeticky úsporné budovy. Teplo odtud bude pomocí vysokoteplotního čerpadla transformováno na vyšší teplotu a následně využito v systému ústředního vytápění Litoměřic.
Fotovoltaický panel přeměňuje sluneční záření, které na něj dopadá, na stejnosměrný proud. Jeho základním funkčním prvkem je fotovoltaický článek. Napětí jednoho článku se pohybuje od zhruba 0,5 V u článků z krystalického křemíku až po jednotky voltů u tenkovrstvých článků s více přechody (vícevrstvých). Proud je úměrný ploše článku, jeho účinnosti a intenzitě slunečního záření, u konkrétního článku závisí částečně na spektru dopadajícího slunečního záření, které se v průběhu dne a roku mění. Fotovoltaický panel je obvykle složen z většího počtu článků zapojených v sérii. Napětí jednoho panelu se obvykle pohybuje v rozmezí 12 až 100 V. Fotovoltaické panely běžně dostupné na trhu lze rozdělit do dvou kategorií – krystalické a tenkovrstvé.
Fototermický kolektor přeměňuje sluneční záření na tepelnou energii. Sluneční záření dopadá na absorbér kolektoru, který je spojen s trubkovým rozvodem kolektoru. Přenos energie je zajištěn prostřednictvím teplonosné kapaliny, která proudí mezi kolektorem a výměníkem tepla umístěném ve spotřebiči tepla. Kolektory jsou většinou umístěny na střeše rodinných domů, bytových domů, ale také na administrativních a průmyslových objektech. Fototermické sluneční kolektory se nejčastěji využívají pro ohřev teplé užitkové vody, ohřev vody v bazénech i jako podpora vytápění s nízkoteplotním otopným systémem (podlahové topení, stěnové vytápění a stropní vytápění), příp. pro průmyslové využití.
Tepelné čerpadlo - voda vzduch, ohřívá vodu z FVT na vyšší vstupní teplotu do vrtu. Využívá elektřinu vyrobenou z FVT vzduch-voda.
Pole mělkých vrtů do hloubky 400–500 m bude sloužit jako vysokoteplotní systém k mezisezónnímu ukládání tepla. Vrty v tomto poli jsou plánovány v těsné blízkosti u sebe tak, aby došlo k nahřátí horninového masivu do tvaru válce o průměru několika desítek metrů na provozní teplotu (až 70°C). Optimální vzdálenost vrtů je předmětem numerických simulací a závisí zejména na tepelné vodivosti a porozitě hornin a změnách těchto vlastností do hloubky. V této hloubce očekáváme především nepropustné prvohorní pevninské sedimentární horniny - jílovce, pískovce a slepence.
Centrální zdroj tepla zásobuje teplem budovy ve městě Litoměřice. Jeho provozovatelem je firma ENERGIE Holding a. s. V současnosti spaluje štěpku a uhlí, od roku 2027 by měl díky projektu SYNERGYS využívat geotermální energii.
Emulátor nízkoteplotní sítě simuluje podmínky v moderních sítích pro vytápění nízkoenergetických budov.