
Systém 3 - Mělké zelené teplo
Teplo v Systému 3 je od jara do podzimu produkováno solárními fototermickými kolektory a tepelným čerpadlem vzduch-voda, využívajícím pouze elektřinu z fotovoltaických panelů. Teplo bude akumulováno v podzemním vysokoteplotním zásobníku tvořeném polem vrtů o hloubce asi 400 m. Hornina v okolí vrtů se postupně zahřeje až na 70°C a bude představovat nejefektivnější podzemní zásobník v rámci celého projektu SYNERGYS. V zimním období bude teplo přímo předáváno do emulátoru nízkoteplotní tepelné sítě, pro testování moderního systému dálkového vytápění, které bude v budoucnu zásobovat energeticky úsporné budovy. Z něj pak bude vysokoteplotním čerpadlem voda-voda přečerpáváno na teplotní úroveň, využitelnou v současném systému dálkového vytápění Litoměřic.
- Fotovoltaický panel FV
- Fototermický kolektor FT
- Tepelné čerpadlo - vzduch/voda TČ A/W
- Vysokoteplotní čerpadlo - voda/voda TČ
- Pole mělkých vrtů do hloubky 400–500 m VRT 400
- Centrální zdroj tepla CZT
- Emulátor nízkoteplotní sítě EM
Fotovoltaický panel FV přeměňuje sluneční záření na elektrickou energii. Jeho základním funkčním prvkem je fotovoltaický článek. Proud je úměrný ploše článku, jeho účinnosti a intenzitě slunečního záření. U konkrétního článku závisí částečně na spektru dopadajícího slunečního záření, které se v průběhu dne a roku mění. Fotovoltaický panel je obvykle složen z většího počtu článků zapojených v sérii. Fotovoltaické panely běžně dostupné na trhu lze rozdělit na krystalické a tenkovrstvé.
Fototermický kolektor FT přeměňuje sluneční záření na tepelnou energii. Sluneční záření dopadá na absorbér kolektoru, který je vodivě spojen s trubkovým rozvodem kolektoru. Přenos energie je zajištěn prostřednictvím teplonosné kapaliny, která proudí mezi kolektorem a výměníkem tepla umístěném ve spotřebiči tepla. Fototermické sluneční kolektory se nejčastěji využívají pro přípravu teplé vody nebo pro vytápění.
Tepelné čerpadlo - vzduch/voda TČ A/W, odnímá teplo z okolního vzduchu a převádí ho na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění a přípravu teplé vody. Přizpůsobením příkonu kompresoru regulací lze využít pro jeho pohon právě elektrický výkon FV systému a tak produkovat zcela obnovitelné teplo.
Vysokoteplotní čerpadlo - voda/voda TČ ohřívá vodu z nízkoteplotní tepelné sítě na teplotní úroveň využitelnou v systému dálkového vytápění Litoměřic.
Pole mělkých vrtů do hloubky 400–500 m VRT 400 bude sloužit jako vysokoteplotní systém k mezisezónnímu ukládání tepla. Vrty v tomto poli jsou plánovány v těsné blízkosti u sebe tak, aby došlo k nahřátí horninového masivu do tvaru válce o průměru několika desítek metrů na provozní teplotu (až 70°C). Optimální vzdálenost vrtů je předmětem numerických simulací a závisí zejména na tepelné vodivosti a porozitě hornin a změnách těchto vlastností do hloubky. V této hloubce očekáváme především nepropustné prvohorní pevninské sedimentární horniny - jílovce, pískovce a slepence.
Centrální zdroj tepla CZT zásobuje teplem budovy ve městě Litoměřice. Jeho provozovatelem je firma ENERGIE Holding a. s. V současnosti spaluje štěpku a uhlí, od roku 2027 by měl díky projektu SYNERGYS využívat geotermální energii.
Emulátor nízkoteplotní sítě EM simuluje podmínky v moderních tepelných sítích. Zároveň propojuje systémy se sezónními úložišti pro dodávku nízkoteplotního tepla do sítě CZT prostřednictvím vysokoteplotního tepelného čerpadla.